Ciekawostki na temat derbów Madrytu

Derby Madrytu to mecz pomiędzy Realem Madryt i Atletico Madryt. Jest to jedna z najbardziej emocjonujących i oczekiwanych rywalizacji w hiszpańskiej piłce nożnej. Każde spotkanie tych drużyn przyciąga uwagę kibiców na całym świecie. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek dotyczących tych słynnych derbów.

Historia rywalizacji Realu z Atletico

Pierwsze oficjalne spotkanie między tymi drużynami miało miejsce w 1906 roku. Czyni to tę rywalizację jedną z najdłuższych w hiszpańskim futbolu. Od tego czasu oba kluby bardzo często krzyżują swoje ścieżki zarówno w La Liga, jak i w innych krajowych oraz europejskich rozgrywkach. Miejscowy rywalizację pomiędzy tymi zespołami nazywają El Derbi Madrileño.

Podział miasta

Tradycyjnie Real Madryt jest postrzegany jako klub królewski. Człon Real właśnie to oznacza. Klub był mocno zależny od rządzących. Dlatego jest traktowany, jako zespół reprezentujący wyższe sfery społeczne Madrytu. Natomiast Atletico Madryt uznawane jest za zespół bliższy ludowi. Odzwierciedla robotnicze i mniej zamożne klasy miasta. Ten podział dodaje dodatkowej pikanterii każdemu derbowemu spotkaniu.

Derby na arenie międzynarodowej

Mecze pomiędzy Realem i Atletico odbywały się prawie 300-krotnie. Jednak derby Madrytu nie ograniczają się tylko do gier w ramach krajowych rozgrywek. Obie drużyny wielokrotnie spotkały się w europejskich pucharach. Szczególnie pamiętne są derby w finałach Ligi Mistrzów UEFA.

Skrajnie emocjonujący był mecz finałowy tych rozgrywek z 2014 roku. Wtedy to do 93 minuty meczu Atletico wygrywało 1:0 z Realem. Jednak Sergio Ramos wpakował piłkę do siatki w samej końcówce doliczonego czasu. Oznaczało to dogrywkę, w której wyraźnie lepszy okazał się zespół „Królewskich”.

Niespełna dwa lata później doszło do swoistego rewanżu. Kolejny raz dwie madryckie ekipy spotkały się w finale najważniejszych europejskich rozgrywek. Ponownie górą był Real, aczkolwiek tym razem wygrał dopiero po rzutach karnych.

Legendy meczów pomiędzy Realem a Atletico

W derbach Madrytu występowało wielu wybitnych piłkarzy. Real Madryt reprezentowali tacy zawodnicy jak Alfredo Di Stefano, Raúl, czy Cristiano Ronaldo. Za to Atletico Madryt mogło pochwalić się w tych spotkaniach talentem Luísa Aragonésa, Fernando Torresa i Antoine’a Griezmanna.

Rekordy i osiągnięcia

Jednym z rekordów tych derbów jest najwyższe zwycięstwo Realu nad Atletico, które miało miejsce w 1947 roku. Real wygrał wtedy aż 5:0, robiąc tzw. manitę. Z kolei Atletico swoje najwyższe zwycięstwo nad Realem odnotowało w 2015 roku w rozgrywkach Copa del Rey. Wówczas El Atleti wygrywało 4:0.

Derby Madrytu to połączenie tradycji i emocji

Derby Madrytu to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także wydarzenie, które podkreśla bogatą historię i różnorodność Madrytu. Każde spotkanie między Realem a Atletico to nie tylko walka o punkty w lidze, ale także o honor, dumę i dominację w stolicy Hiszpanii. Mecze Atletico i Realu Madryt można obstawiać w ETOTO.